x

Hej,

Välkommen till multipelskleros.nu. Då du använder Internet Explorer 6 kan en del funktionalitet försvinna eller delar av hemsidan se konstig ut. Vi rekommenderar därför att du oppgraderar till en nyare webbläsare. Tack för att du besöker oss.

BiogenIdec Sweden

 

Hello,

Welcome to our site.
As you are using Internet Explorer 6 some functionality or formatting on our pages might not be shown correctly or available to You.
We strongly advise you upgrade to a newer browser, for accessing and viewing all of our site.
Again welcome - thank you for visting us.

Biogen Idec

Material om multipel skleros

Här kan du läsa om och beställa material om multipel skleros.

EN BOK OM MS
Boken vänder sig till dig som har MS eller som har någon med MS i din närhet och som vill veta mer om sjukdomen. Att få en kronisk sjukdom beskrivs av många som en chockartad upplevelse. Hela livet ställs på sin spets. Kanske fylls huvudet av frågor direkt eller också kommer frågorna och funderingarna först senare. Läs mer

EN BOK OM MÄNNISKOR MED MS
Det finns ofta ett stort värde och intresse i att läsa om människor i samma situation som en själv. Det ger igenkänning, stöd och uppmuntran. I den återkoppling som vi får från våra läsare är det ofta porträtten och de personliga reportagen som värderas högst. Vi vill helt enkelt läsa om personer med erfarenheter som vi delar. Läs mer

EN BROSCHYR OM MS
Broschyren ger en kortfattat och översiktlig beskrivning av MS, orsaker, symptom oc behandling.


MS MAGASINET
Tidningen vänder sig till dig som själv har MS eller som har någon med MS i din närhet och kommer ut två gånger om året. MS är en individuell sjukdom med många ansikten. Trots att man har samma diagnos så kan utvecklingen och upplevelsen av sjukdomen vara helt olika. Det tar vi fasta på i våra artiklar, som spänner över en mängd ämnen och frågeställningar. Du får möta människor som på ett eller annat sätt lever med MS - som själva har fått diagnosen, som har ägnat sig åt att forska kring MS eller som på annat sätt träffar och arbetar med människor i sjukdomens närhet.

Beställ gratis prenumeration
Läs gamla nummer online

MS & HJÄRNANS FÖRMÅGA (DVD)
En film om kognitiv påverkan i samband med MS
Kognition är en samlingsterm för vår förmåga att uppfatta och ta in information, intellektuellt och psykologiskt. Kognitiva funktioner är de tankeprocesser i hjärnan som styr vårt sätt att tänka, planera och minnas. För många personer med MS har sjukdomen en kognitiv påverkan. Det kan innebära att individen får svårigheter med att komma ihåg saker. Koncentrationen och förmågan att behålla fokus försämras och det blir svårare att hålla många bollar i luften samtidigt.

I filmen möter vi Mona som har MS, neurologen Anders Svenningson och neuropsykologen Ia Rorsman. Tillsammans behandlar de det svåra ämnet kognition i samband med MS och försöker beskriva hur man kan underlätta förmågan att tänka, planera och att minnas. 

Se ett klipp från filmen

Materialet kan beställas hos Biogen Idec:
Skicka din beställning till lena.seling@biogenidec.com eller 
ring 08-594 113 60.
Glöm ej att uppge vilket material du vill ha samt namn och adress.


Senast uppdaterad 12.7.2009

Tipsa om denna sida Tipsa om denna sida

Följ oss på twitter!




Materialet kan beställas hos Biogen Idec:

Skicka din beställning till lena.seling@biogenidec.com eller ring 08-594 113 60.
 
Glöm ej att uppge vilket material du vill ha samt namn och adress.