Om du har MS och står på en immunmodulerande behandling finns risk att du blir sjuk av vissa vaccin. Neurologen och immunologen Charlotte Dahle förklarar hur det fungerar och vilka vaccin som man inte ska ta vid MS.
Det finns infektionssjukdomar som man bara får en gång i livet, eftersom immunförsvaret tillverkar antikroppar och immunceller mot sjukdomen första gången man drabbas. Antikropparna och immuncellerna finns sedan kvar i kroppen som ett immunologiskt minne. De skyddar dig från att få samma sjukdom igen.
Det fungerar likadant om du får ett vaccin. De flesta vacciner består av försvagade virus eller bakterier. När du får vaccinet stimuleras immunförsvaret till att tillverka ett immunsvar som hjälper din kropp att försvara sig mot den specifika sjukdomen som du har vaccinerats mot.
Vissa vacciner bannlysta vid MS
För dig som har MS och får en immunmodulerande behandling* är det viktigt att känna till att det finns vissa vaccin som du inte ska ta. Skälet är att ditt immunförsvar redan är hämmat (av den immunmodulerande behandlingen) och att du då kan bli sjuk av vaccinet.
- När man står på en immunmodulerande behandling får man inte ta levande vaccin, det är det som är det viktigaste. Annars kan man vaccinera sig mot vad som helst. Men man kanske får ett sämre vaccinationssvar om man står på läkemedel som hämmar immunförsvaret, säger Charlotte Dahle, neurolog och immunolog.
Charlotte Dahle förklarar att levande vaccin är virus som inte är helt avdödat, vilket är skälet till att man kan bli sjuk av vaccinet. Exempel på sådana levande vaccin är mässling, påssjuka, röda hund, vattkoppor och gula febern. Dahle tillägger att vattkoppsvaccinet nog är det farligaste eftersom det viruset är det mest smittsamma.
* Gäller nästan alla immunmodulerande behandlingar. Prata med din läkare om du är osäker.
Vaccination vid MS – het fråga under MS-kongress
Nu när det börjar närma sig influensatider blir frågan om influensavaccin aktuell.
- Man rekommenderar att ta influensavaccinet. Men om man står på läkemedel som hämmar immunsystemet kan svaret bli sämre, så det är inte säkert att man får fullgott skydd av vaccinet, men det är inte farligt att ta vaccinet, säger Dahle och tillägger att influensavaccinet är ett avdödat vaccin och är alltså inte levande.2
Frågan om vaccination vid MS och behandling var en av många frågor som togs upp under MS-kongressen, ECTRIMS* tidigare i höst. Det här är ett ämne som är högaktuellt bland neurologer. Charlotte Dahle menar att man som neurolog behöver kolla upp patientens immunförsvar och vad patienten behöver fylla på med för vaccinationer, innan man startar med immunmodulerande behandling.
ECTRIMS
Varje höst arrangeras ECTRIMS*, som är väldens största MS-kongress. I år ägde den 35:e upplagan av mötet rum på Stockholmsmässan i Sverige. Under den 11–13 september 2019 besökte nästan 10 000 deltagare från hela världen kongressen för att träffats och diskutera sjukdomen multipel skleros. Under de här tre dagarna fanns ett gediget program med olika sessioner att besöka och det visades över tusen posters**.
*ECTRIMS = European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis
** Poster = kort presentation av studie, vetenskapligt arbete, metodutveckling eller dylikt som presenteras på en poster under en kongress.
Text: Louise Candert
Foto toppbild: iStock
Foto Charlotte Dahle: Henrik Rådmark
Biogen-32398 februari 2021
Senast uppdaterad: 2021-02-18
Inte nu när det snart är semester, eller det får bli efter helgen, eller jo jag ska men ikväll ska jag ut med kompisarna. Känner du igen mönstret? Blir det någonsin rätt tillfälle att sluta röka?
Det här är första delen i en serie om må-bra-rutiner. Vi börjar från början, med starten på dagen och tips på goda morgonrutiner.
Läkemedelsverket kan inte avgöra om nyttan överstiger riskerna för ett av de mest använda läkemedlen vid MS.
Patientsäkerhetslagen är en svensk lag som har antagits av riksdagen och som trädde i kraft den 1 januari 2011. Syftet med lagen är att främja en hög patientsäkerhet inom hälso- och sjukvård och jämförlig verksamhet.
Rökning accelererar sjukdomen MS, visar ny forskning från Karolinska Institutet. Personer med MS-diagnos som röker utvecklar progressiv MS snabbare än de som slutar. ”De som fortsatte röka efter sin MS-diagnos utvecklade progressiv MS i snitt 7 år före de som slutade röka vid diagnosen” säger Jan Hillert, en av forskarna bakom studien.
Patientlagen finns till för dig som patient. I lagen beskrivs vilken information en patient ska få om sin vård. Genom att få information om möjligheten att välja den vård och behandling patienten behöver..
Det finns en rad vinster att hämta vid träning med terapihund. Även vid MS. Sanna Eriksson, koordinator och samordnare för djur i omsorgen, berättar hur det går till.
Sömn, kost, motion/träning, att inte stressa och att inte röka är några av de viktigaste hörnstenarna för en sund livsstil och en god hälsa. Det gäller även för dig som har MS.
En studie från Sahlgrenska akademin visar att yoga och meditation hjälper personer som drabbats av extrem hjärntrötthet. Under åtta veckors träning minskade trötthet och stress markant hos försökspersonerna.
Trots att vi vet att för mycket sötsaker inte är bra för hälsan har många av oss svårt att stå emot. Vad beror det på? För stort utbud, dålig karaktär eller ett sug starkt som ett beroende?
Det sägs att MS har tusen olika ansikten. Tusen olika skepnader eftersom sjukdomen kan yttra sig så olika mellan olika personer. Men det finns också mycket som är gemensamt, där du kan känna igen dig i andra med MS och deras berättelse.
Här får du lära dig grunderna om vaccin. Hur allt började men också vilka olika typer av vaccin som finns idag och hur de fungerar. I nästa del fokuserar vi mer på vad som gäller för dig med MS.
Här får du hjälp att sortera bland vaccinen – vilka vaccin du som har MS och har en immunmodulerande behandling inte kan ta och varför, vilka vaccin du kan ta och hur rekommendationerna ser ut.
Ett av 2017 års nyord var spetspatient. Ett ord som samma år hade myntades av Sara Riggare, som är doktorand på Karolinska institutet och har sedan många år levt med Parkinsons sjukdom.
Nästan hela 1900-talet skulle komma att passera utan att några egentliga framsteg gjordes när det gäller medicinsk behandling av multipelskleros.
Sjukdomen multipel skleros upptäcktes för cirka 200 år sedan. Då betraktades MS som en mycket ovanlig sjukdom och man testade sig fram med olika behandlingar, bland annat blodiglar på tinningarna och arsenik.
Redan idag har MS-forskningen gjort stora framsteg. Prognosen ser mycket bättre ut idag för en person som insjuknar i MS än mot hur det såg ut för 10–20 år sedan. Men framöver då? Kommer det finnas något botemedel mot MS?
I Sverige är det den statliga myndigheten Läkemedelsverket som ansvarar för att vi har tillgång till säkra läkemedel. Men vad gör egentligen Läkemedelsverket och för vems skull finns den?
I Sverige är det den statliga myndigheten Läkemedelsverket som ansvarar för att vi har tillgång till säkra läkemedel. Men vad gör egentligen Läkemedelsverket och för vems skull finns den?
I Sverige är det den statliga myndigheten Läkemedelsverket som ansvarar för att vi har tillgång till säkra läkemedel. Men vad gör egentligen Läkemedelsverket och för vems skull finns den?
Resan från de allra första molekylerna i ett provrör till ett färdigt läkemedel hos patient är både lång och komplicerad. De allra flesta läkemedelskandidaterna kommer att falla bort under de cirka femton år som krävs innan ett nytt läkemedel godkänns för användning.
Placeboeffekten är lika gammal som läkekonsten, även om begreppet placebo började användas inom medicinen först på 1900-talet.
Genom åren har man identifierad en rad olika riskfaktorer som ökar risken att insjukna i MS. En av dem är rökning som ökar risken för att insjukna i MS med 50 %.
Varje dag och varje stund utsätts vi för hot i form av virus, bakterier, svampar, parasiter eller andra främmande ämnen i vår omgivning, många med potential att skada oss. Utan ett väl fungerande försvar har vi minimala möjligheter att överleva.
Jag har levt med min MS i mer än halva mitt liv. Ibland har jag mått bra, ibland har jag mått dåligt, men för det mesta har jag mått helt ok. Vissa perioder har jag varit så dålig att jag inte kunnat arbeta alls..
Sedan april 2016 finns ett nytt team av diagnosstödjare för Neuroförbundets medlemmar – unga som har MS och som stödjer andra unga med MS.
Visste du att det finns en försäkring för skador av läkemedel? Här reder vi ut hur läkemedelsförsäkringen fungerar och vilka skador du kan få ersättning för.
MS-patienter missar det tandvårdsstöd som de är berättigade till enligt en kartläggning från Tandläkartidningen. Avgränsningarna kring stödet upplevs oklara och hur många personer som får det varierar mellan landstingen.
Är internet den främsta kunskapskällan för patienter med kroniska sjukdomar och deras anhöriga? Dagens patient*, ett projekt för aktiv egenvård vid kronisk sjukdom..
Magnetkameraundersökningar (MR) gör det möjligt att få fram detaljerade bilder på kroppens olika organ och mjukdelar. Tekniken används bland annat för att upptäcka sådana skador som inte kan ses med röntgen..
En passionerad neurolog, bättre intern planering och en positivt inställd röntgenavdelning – nu diagnosticerar Skånes universitetssjukhus i Lund MS på en enda dag.
Inflammation är en komplex och viktig del av vårt immunförsvar mot främmande ämnen. En akut inflammation i ett infekterat sår är ofta bra för oss – men om inflammationen är felriktad och kronisk..
I den här filmen berättar professor Tomas Olsson om ett enkelt test, SDMT (Symbol Digit Modalities Test) som testar kognitiv förmåga hos personer med MS (multipel skleros). Resultatet kopplas till arbetsförmåga.